Ultimele zile de înscrieri. Masterclass gratuit.

Wonji Kim-Ozim și Ziyu He, doi artiști excepționali de la Universitatea Mozarteum din Salzburg, împreună cu violoncelistul Makcim Fernandez Samodaiev și pianista Monica Florescu, absolvenți ai Conservatorului Regal din Anvers și inițiatorii Stagiunii Camerale Florescu-Fernandez & Friends vor susține o serie de masterclass-uri de interpretare instrumentală (vioară, violă, violoncel, pian și muzică de cameră) cu participare gratuită la Cluj-Napoca (19.09), Sibiu (21.09), Miercurea Ciuc (23.09) și Brașov (25.09). Tinerii muzicieni din întreaga țară vor lucra individual, timp de o oră, cu experți ai muzicii clasice la nivel internațional. Înscrieri până la data de 13.09.2024, prin completarea formularului online: bit.ly/masterclass_xyz.

Violoniștii și violiștii interesați să își perfecționeze tehnica de interpretare instrumentală au posibilitatea de a participa la atelierele susținute de Wonji Kim-Ozim, cadru didactic cu peste 20 de ani de experiență la Universitatea Mozarteum din Salzburg, Universitatea de Arte din Graz și la Facultățile de Muzică ale Universităților de Arte din Viena și Berna. Ei i se alătură și Ziyu He (25 ani), violonist și violist excepțional, desemnat Tânărul Muzician al Anului 2014 de Eurovision, care a debutat la vârsta de 18 ani în calitate de solist, alături de Orchestra Filarmonicii din Viena, sub bagheta dirijorului Adam Fischer, în superba sală Musikverein.

Tinerii violonceliști și pianiști se pot înscrie la clasele desfășurate de violoncelistul belgian de origine ruso-cubaneză Makcim Fernandez Samodaiev și la cele susținute de pianista Monica Florescu, absolvenți ai Conservatorului Regal din Anvers, Belgia, și muzicieni cu o carieră internațională, stabiliți de nouă ani la Sibiu, unde au fondat Stagiunea Camerală Florescu-Fernandez & Friends, un proiect de referință pentru muzica clasică din România.
Masterclass-urile sunt deschise și interpreților pasionați de muzica de cameră, fie că fac parte dintr-un ansamblu instrumental sau își doresc să se constituie într-o astfel de formulă.

Înscrierile se mai pot face până la data de 13.09.2024 prin completarea unui formular online (bit.ly/masterclass_xyz). Tinerii selectați pentru a participa la masterclass-uri vor fi anunțați individual prin e-mail, începând cu data de 16.09.2024. Mai multe detalii sunt disponibile și pe pagina de Facebook a Stagiunii Camerale Florescu-Fernandez & Friends.