Oferta de BURSE DAAD pentru anul universitar 2021/2022

Informații

Serviciul German de Schimb Academic (DAAD) scoate și în acest an la concurs burse în Germania pentru studenți, absolvenți, doctoranzi și cadre didactice din cadrul instituțiilor de învățământ superior și cercetare din România.

Sunt finanțate cursuri de limbă, cursuri de limbaj de specialitate și civilizație germană, programe de masterat și stagii de cercetare. Doresc totodată să vă atrag atenția, că DAAD finanțează și programe desfășurate în limba germană sau în limba engleză.

Un tabel sinoptic al celor mai importante programe de burse DAAD poate fi consultat aici: Descarcă: Oferta de burse DAAD - Tabel sinoptic (PDF, 572,22 KB).

Oferta completă a programelor de burse DAAD România este accesibilă: http://bit.ly/BurseDAAD21-22.

Termenele de aplicare pentru stagiile finanțate în anul universitar 2021-2022 sunt trecute în tabel în ultima coloană.

Vă rugăm să diseminați aceste informații printre studenții, doctoranzii și colegii Dvs. mulțumindu-vă, totodată, în numele Dlui. Michael Jaumann, directorul DAAD România, pentru sprijin și bunăvoință.

Cu cele mai bune gânduri,

Echipa DAAD

Oferta de burse pentru anul universitar 2021/ 2022 (hyperlinkuri in text):

·         arhitectură

masterat de 1-2 ani sau stagiu de specializare de 10 luni în limba germană sau engleză

absolvenți / studenți în an terminal din domeniul arhitectură

·         muzică

absolvenți / studenți în an terminal din domeniul muzică

1.10.2020

·         artele spectacolului

absolvenți / studenți în an terminal din domeniile artă, actorie, film și design

Master: toate disciplinele

masterat de 1-2 ani în limba germană sau engleză

absolvenți / studenți în an terminal, toate disciplinele

Stagii de cercetare:

·         doctorat cu dublă coordonare / cotutelă

max. 2 ani, în cadrul unei universități sau al unui institut de cercetare

absolvenți/ doctoranzi

Stagii de cercetare

·         de un an

7-12 luni, în cadrul unei universități sau al unui institut de cercetare

doctoranzi

Stagii de cercetare

·         scurtă durată

1- 6 luni, în cadrul unei universități sau al unui institut de cercetare

doctoranzi, tineri cercetători,

post-doctoranzi

Stagii de cercetare:
cadre didactice universitare / cercetători

1-3 luni, în cadrul unei universități sau al unui institut de cercetare

profesori universitari, cercetători

Stagii de lucru: profesori universitari din domeniile artă, muzică și arhitectură

1-3 luni în cadrul unei instituții gazdă pentru cooperare artistică

profesori universitari din domeniile artă, muzică și arhitectură, design, actorie

Reinvitarea foștilor bursieri

1-3 luni, în cadrul unei universități sau al unui institut de cercetare

alumni DAAD (foști bursieri care au beneficiat de o bursă >6 luni )

Master/ stagii de specializare:

·         arte plastice, design, comunicare vizuală și film

absolvenți / studenți în an terminal din domeniile artă, film și design

Cursuri universitare de vară

3-4 săptămâni, cursuri de limbă şi cultură, limbaj de specialitate în cadrul unei universități din Germania

studenţi (între anii 2-4), masteranzi (în primul an)

1.12.2020

Informații suplimentare despre condițiile de aplicare, burse și actele necesare găsiți accesând pagina www.daad.ro la rubrica „Găsirea unui program de finanțare. Tot aici găsiți informații și despre următoarele programe de burse: Bilateral Exchange of Academics, Study Visits by Groups of Foreign StudentsGSSPDLR-DAAD Research FellowshipsPRIME und IAESTE. Acestea din urmă au codiții de aplicare diferite. Pentru consiliere personală puteți contacta Centrul de Informare DAAD Bucureștilectorii DAAD din România sau www.facebook.com/DAADRomania. Candidaturile pentru bursele DAAD se depun online prin portalul DAAD la care ajungeți accesând descrierea bursei.